zamknij
Jeszcze nic tu nie ma! Zapraszamy wkrótce.
Czy wiesz że?
Sobota, 28 Listopad 2020
Polish Dutch English French German Russian
Aktualnie 6 gości online 
Dywan orientalny to dzieło sztuki, którego piękno przenosi nas do krajów wschodzęcego słońca. Dalekowschodnie narody o naturze kontemplacyjnej wyrażają ją w spontanicznych formach sztuki. Przez wieki historii zachowały wiele ze swoich cech prymitywnych, widocznych w ich sztuce rekodzielniczej. Wyrabianie dywanów - słowo pochodzi z języka perskiego i oznacza "przedmiot, po którym chodzi się stopami" – pozostanie na zawsze autentycznym swiadectwem poszukiwania piękna.

Jako pierwsi sztuką wyrabiania dywanów trudnili sie mieszkańcy Indii, a później Asyrii. Egipcjanie wynaleźli warsztat tkacki. W tym czasie manufaktura osiągneła wysoki stopień perfekcji. Początkowo używano wyłącznie wełny w kolorze naturalnym.

Antyczny Rzym otrzymywał dywany ze Wschodu. Były one bogato zdobione i bardzo starannie wykonane, pochodziły z Babilonii, Sydonu, Pergamonu i Aleksandrii. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego import dywanów został wznowiony dopiero w X wieku. Począwszy od końca tego wieku, Wenecjanie, którzy stali się największymi importerami dywanów, posiadali przywilej handlowania z calym Dalekim Wschodem (edykt Konstantyna).

W Azji Mniejszej, w Azji Srodkowej, w Indiach i Chinach przemysł tkacki był w swoim apogeum przez okres pięciu wieków.

W Persji złoty okres trwał między XVI a XVIII wiekiem. Dywany z tego okresu wystawiane w muzeach charakteryzują się nieporównywalnym pięknem i dokładnoscią swiadczącą o ich doskonałości. Niektóre z nich zostały wykonane z jedwabiu i przeszyte złotem.

Na wszystkich dziedzincach w krajach Orientu dywany stanowiły podstawowy element przepychu charakterystycznego dla cywilizacji łączącej fantazje ze splendorem. Niestety znaczna część tego piękna została zniszczona podczas wojen. Isfahan, dawna stolica Iranu, produkowała najpiękniejsze dywany w kraju.
 

Dywany orientalne to symbol starożytnych kultur wschodnich, które na przestrzeni dziejów wypracowały wyjątkowe techniki ręcznego tkania dywanów jedwabnych oraz wełnianych. Nasza hurtownia dywanów przeniesie Państwa w magiczny świat orientu: Persji, Azji Mniejszej, Azji Środkowej, Indii oraz Chin.