zamknij
Jeszcze nic tu nie ma! Zapraszamy wkrótce.
Czy wiesz że?
Środa, 14 Kwiecień 2021
Polish Dutch English French German Russian
Aktualnie 25 gości online 
Dywan orientalny to dzieło sztuki, którego piękno przenosi nas do krajów wschodzęcego słońca. Dalekowschodnie narody o naturze kontemplacyjnej wyrażają ją w spontanicznych formach sztuki. Przez wieki historii zachowały wiele ze swoich cech prymitywnych, widocznych w ich sztuce rekodzielniczej. Wyrabianie dywanów - słowo pochodzi z języka perskiego i oznacza "przedmiot, po którym chodzi się stopami" – pozostanie na zawsze autentycznym swiadectwem poszukiwania piękna.

Jako pierwsi sztuką wyrabiania dywanów trudnili sie mieszkańcy Indii, a później Asyrii. Egipcjanie wynaleźli warsztat tkacki. W tym czasie manufaktura osiągneła wysoki stopień perfekcji. Początkowo używano wyłącznie wełny w kolorze naturalnym.

Antyczny Rzym otrzymywał dywany ze Wschodu. Były one bogato zdobione i bardzo starannie wykonane, pochodziły z Babilonii, Sydonu, Pergamonu i Aleksandrii. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego import dywanów został wznowiony dopiero w X wieku. Począwszy od końca tego wieku, Wenecjanie, którzy stali się największymi importerami dywanów, posiadali przywilej handlowania z calym Dalekim Wschodem (edykt Konstantyna).

W Azji Mniejszej, w Azji Srodkowej, w Indiach i Chinach przemysł tkacki był w swoim apogeum przez okres pięciu wieków.

W Persji złoty okres trwał między XVI a XVIII wiekiem. Dywany z tego okresu wystawiane w muzeach charakteryzują się nieporównywalnym pięknem i dokładnoscią swiadczącą o ich doskonałości. Niektóre z nich zostały wykonane z jedwabiu i przeszyte złotem.

Na wszystkich dziedzincach w krajach Orientu dywany stanowiły podstawowy element przepychu charakterystycznego dla cywilizacji łączącej fantazje ze splendorem. Niestety znaczna część tego piękna została zniszczona podczas wojen. Isfahan, dawna stolica Iranu, produkowała najpiękniejsze dywany w kraju.
 

Dywany orientalne to symbol starożytnych kultur wschodnich, które na przestrzeni dziejów wypracowały wyjątkowe techniki ręcznego tkania dywanów jedwabnych oraz wełnianych. Nasza hurtownia dywanów przeniesie Państwa w magiczny świat orientu: Persji, Azji Mniejszej, Azji Środkowej, Indii oraz Chin.